
Zastupnici u Europskom parlamentu izravno se biraju na mandat od pet godina. Svaka zemlja ima vlastita izborna pravila, ali primjenjuju se i neke zajedničke odredbe.
Zastupnici u Europskom parlamentu biraju se svakih pet godina. Kao jedina izravno izabrana transnacionalna skupština u svijetu, Parlament zastupa interese građana EU-a na europskoj razini. On odabire predsjednika Europske komisije, imenuje njezine povjerenike (kao kolegij) i poziva ih na odgovornost. Parlament donosi zakone kojima nas se štiti i proračune u naše ime. Predstavlja nas u inozemstvu i djeluje na osnovi naših predstavki. Diskurs njegovih zastupnika oblikuje naš politički i socijalni program uz poštovanje vrijednosti Ugovora o Europskoj uniji.
Iako se biraju po državama članicama, zastupnici u Europskom parlamentu okupljaju se u klubovima zastupnika na temelju zajedničkih stajališta i identiteta, što pojedinačnim zastupnicima omogućuje veći utjecaj. Prema parlamentarnim pravilima svaki klub ima najmanje 25 zastupnika i predstavlja barem četvrtinu država članica EU-a. Političke stranke u državama članicama općenito potvrđuju svoju odanost postojećem klubu, ili svoju namjeru da osnuju novi klub ili da mu se pridruže, na početku izbora i često barem u određenoj mjeri zajedno provode izbornu kampanju. U aktualnom sazivu Parlamenta postoji osam klubova zastupnika.
Od 2014. političke stranke se potiču da istaknu vodećega kandidata ili tzv. Spitzenkandidata koji predvodi njihovu izbornu kampanju diljem EU-a i služi kao službeni kandidat za predsjednika Europske komisije. Vodeći kandidat kojeg imenuje Vijeće te koji uspije steći većinu glasova u Parlamentu bit će izabran za predsjednika Europske komisije.
Izborni rezultati bit će objavljeni uživo (na ovoj internetskoj stranici) kako budu obznanjeni u nedjelju 26. svibnja 2019.
U danima koji slijede odmah nakon objave rezultata novi zastupnici u novome sazivu Parlamenta rade na formiranju klubova zastupnika. Ovisno o političkom sastavu novog saziva Parlamenta možda će biti potrebno uspostavljanje novih saveza, a mogu nastati i novi klubovi. Na svojoj prvoj plenarnoj sjednici novi će Parlament izabrati novoga predsjednika Europskog parlamenta. Parlament će u novome sazivu potom izabrati novoga predsjednika Europske komisije, a nakon toga razmotriti i odobriti cijelu Komisiju.